Reklam
  • Reklam
  • Reklam
Pomak devletinin bayrağı ve renkleri ne anlama geliyordu.
Reklam
Atilla Dogan

Atilla Dogan

Pomak Örgütlenmesine yorumlar

Pomak devletinin bayrağı ve renkleri ne anlama geliyordu.

11 Nisan 2015 - 01:20 - Güncelleme: 22 Mayıs 2020 - 19:42

Pomak devletinin bayrağı ve renkleri ne anlama geliyor

Kırmızı  Renk : 
 Pomak  geleneğine göre Egemenliği temsil eder. Ayrıca acıları , Balkanlarda  Pomaklara yapılan  zulmü simgeler . Bayrakta Kırmızı renk üstte  kullanılırsa canlılık ve dinamizmle ilgili bir renktir. Mutluluğu temsil eder.  Kırmızı renk, fiziksel olarak; ataklığı, canlılığı ve duygusal bağlamda; bir işi  sonuna kadar götüren azmi ve kararlılığı , kahramanlık, cesareti ve  inatçılığı  gösterir.

 Yeşil Renk Doğanın , Dağların ve baharın rengidir. Güven veren  renktir. hakim bir renktir. Yeşil yaratıcılığı temsil eder . yaşamı, gençliği, yenilenmeyi, ümitleri ve dinçliği simgeler.

  Siyah Renk aynı zamanda, gücü, soyluluğu, ağırbaşlılığı, hırsı ve  tutkuyu ifade eder. Gücü ve soyluluğu çağrıştırdığı için makam  araçlarında en çok kullanılan renktir.

 Yeşil çelenk üstüne çapraz kılıç : Her zaman barıştan dostluktan,  yan  yana yasamaktan taraf olduğumuzu fakat hiç bir sekilde kimseden  korkmadığımızı gerekirse yeniden bir daha özgürlüğümüz için  savaşacağımızı simgeler..

  Nedir Bayrak ?

Bayrak. Ulus simgesi. Özgür olmanın ve vatan sahibi olmanın şerefidir. Bir milletin bayrağı varlığının ve bağımsızlığının sembolüdür. Bayrak olmadan bağımsızlıktan söz etmek mümkün değildir. Bundandır ki, bayrak yere düşürülmez, atılmaz, yırtılmaz ve yakılmaz.  Bayrak çekilirken selam durulur. Çünkü bayrak, insanın şerefidir ve  namusudur. Ona önce saygı duymak, sonra saygı duyulmasını sağlamak,  haysiyetini ve yüceliğini korumak, kendimizi ve inandığımız değerleri  korumak demektir. Ayrıca bayrağımız, uğrunda canlarını seve seve feda  eden atalarımızın hatırasını ve kahramanlığını hatırlatır.

 Nerede yaşarsak yaşayalım o ülkenin insanlarına saygımız yoksa bile  bayrağına saygı duymalıyız.Kendi Pomak bayrağımızı , vatanımızı ,  devletimizi kaybettik ama Pomak bayrağı vatanı , toprakları uğruna şehit  düsen atalarımızı saygıylave rahmetle  analım. Hatırlayalım .    

 

Bizi Facede sosyal Medyada Takip edin.

Bu yazı 100204 defa okunmuştur .

Son Yazılar