Reklam
  • Reklam
  • Reklam
Reklam

POMAK BÖREĞİ YARIŞMASINA BÜYÜK İLGİ.

En güzel Pomak Böreği’ni seçtiler

POMAK BÖREĞİ YARIŞMASINA BÜYÜK İLGİ.

En güzel Pomak Böreği’ni seçtiler

POMAK BÖREĞİ YARIŞMASINA BÜYÜK İLGİ.
02 Temmuz 2015 - 18:15 - Güncelleme: 02 Temmuz 2015 - 20:18

Kocaeli Istrancalılar Kültür ve Dayanışma Derneği, Kocaeli Kent Konseyi, Kocaeli Akademik ve Profesyonel Aşçılar Derneği(KOPAD)’nin ortaklaşa düzenlediği Pomak Börekleri Yarışması dün Ay Işığı Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.Yarışmaya; Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan,Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, İzmit Belediye Başkan Danışmanı İbrahim Elgin, Bakkallar Odası Başkanı Bayram Kütük,Kahveciler Odası Başkanı Erdoğan Göçer, Kocaeli Makedonya Göçmenleri Derneği Başkanı Fuat Biçici, Mehmet Ali Paşa Kültür Derneği Başkanı Gültekin Bozan, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz, AK Parti Kocaeli milletvekili adayı Cemalettin Kaflı, Kocaeli Istrancalılar Kültür ve Dayanışma Derneği Kamil Terzi, KOPAD Başkanı Naif Bağı, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, Eski Saraybahçe Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. Yaklaşık 40 tepsi böreğin ikram edildiği yarışmada yarışmacılar adeta ter döktü.

ÇOK SAYIDA DAVETLİ KATILDI
Yarışmacıların yaptıkları kıymalı, patatesli, pırasalı, peynirli pomak börekleri; tad, lezzet, sunum, yöresellik ve kokusuna göre 100 puan üzerinden değerlendirildi. Yarışmada jüri üyesi olarak; Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman, AK Parti Kocaeli Milletvekili adayı Cemalettin Kaflı, Makedonya Göçmenleri Derneği Başkanı Fuat Biçici, Kocaeli Akademik Aşçışar Derneği Başkanı Naif Bağı, İzmit Belediye Başkan Danışmanı İbrahim Elgin, Sırça Köşk Restoran sahibi Emine Turan , Aynalı Pastanesi’nden Oktay Öksüz Aynalı, Eğitmen Şef Evrim Karaca, AK Parti İl Yönetim Kurulu üyesi Gülcan Kocabıyık, İzmit Kız Meslek Lisesi Öğretmeni Fatma Zehra Atasever, Hoşgör Pastanesi’nden Levent Musa Ergan görev yaptı. Yarışmaya yarışmacı olarak; Mehmet Arabacı, Elmas Ürkmez, Gülten Kurtar, Emine Terzi, Hasan Bozkurt, Sabiha İşkodra, Kazime Göçer, Türkan Terzi, Fatma Ürkmez, Neşe Ürkmez, Necla Uğur, Yasemin Oğur, Aydın Kolburan, Kadife Kolburan, Zeliha Sakın, Fatma Altın, Emine Çelikel, Fatma Ürkmez katıldı.

ZENGİN BİR KÜLTÜRE SAHİBİZ
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Güzel bir etkinlikte birlikteyiz. Bu tür etkinlikleri bütün derneklerimize Sivil toplum kuruluşlarına özellikle öneriyorum. Bizim ne kadar güzel yemeklerimiz varda o kadar güzel gelenek ve göreneklerimiz var. Çok zengin bir kültüre sahibiz. Yeni neslimize bunları aktarmazsak bu kültürümüz kaybolur. Bugün emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

FATMA GÖÇER HANIM BİRİNCİ OLDU
Jüri üyeleri yarışmacıların yaptığı birbirinden güzel börekleri tadarak teker teker puan verdi. Jüri üyelerinin verdiği puanlar sonunda 1’inci olan Fatma Geçer tam cumhuriyet altını, 2’inci olan Mehmet Arabacı yarım altın, 3’üncü olan Gülten Kurtan ise çeyrek Cumhuriyet altını ile mutfak aletleri verildi. Yarışmada 6 kişi ise mansiyon ödülüne layık görüldü.

Kaynak Haber : Demokrat Koceeli .Com

TIKLAYIN . Bizi  Facede sosyal Medyada Takip edin.Pomaklar hakkinda her seyden an itibari ile  Haberiniz olsun .Pomakbülteni Haber Portalı.

 

Bu haber 10474 defa okunmuştur.