Reklam
  • Reklam
  • Reklam
Reklam

Trakya’nın Sığınmacılarla başı dertte

Suriyeli sığınmacıların İstanbul-Edirne arasında umut yürüyüşü sürüyor. iddiaya göre, Trakya tarafına giden firmalara, 'mültecilere bilet satmayın' yönünde talimat verildi.

Trakya’nın Sığınmacılarla başı dertte

Suriyeli sığınmacıların İstanbul-Edirne arasında umut yürüyüşü sürüyor. iddiaya göre, Trakya tarafına giden firmalara, 'mültecilere bilet satmayın' yönünde talimat verildi.

Trakya’nın Sığınmacılarla başı dertte
15 Eylül 2015 - 15:01 - Güncelleme: 15 Eylül 2015 - 17:20

Sosyal medya üzerinden organize olan Suriyeli sığınmacılar arasında Yunanistan’ın kendilerini kabul edeceği haberi yayıldı. Bunun üzerine aralarında kadın ve çocukların bulunduğu yüzlerce Suriyeli buldukları araçlarla Edirne’ye doğru hareket etti. Dün akşam saatlerinden itibaren Edirne'ye sığınmacı akını başladı. 

Suriyelilerin Edirne’ye geleceğini alan İl Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri şehrin giriş ve çıkışlarında yoğun güvenlik önlemi aldı. Gelen şüpheli araçlar tek tek durdurularak arandı. İçinde Suriyeli sığınmacıların olduğu araçlar Edirne Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne alındı. Araçlardaki sığınmacılar indirilerek bir araya getirildi. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar Suriyelilere yenileri eklendi.

Suriyeli sığınmacıların TEM otoyolunda Edirne istikametine doğru umut yürüyüşü sürüyor. Ülkelerindeki iç savaştan dolayı Türkiye’ye sığınan Suriyeliler, başta Yunanistan olmak üzere Avrupa ülkelerine geçebilmek için yollara düştü. 

Edirne polisi kaçakların geldikleri ile geri dönmeleri için tercümanlar aracılığıyla ikna çalışmalarına başladı. İkna olan sığınmacılar Valilik tarafından tahsis edilen otobüslerle geri gönderildi. Gitmek istemeyen Suriyeliler ise geceyi otogar çimlerinde geçirdi. Günün ilk ışıklarıyla birlikte uyanan Suriyeli sığınmacılara gıda yardım yapıldı.

Bu arada Edirne girişinde yoğun güvenlik önlemlerini haber alan Suriyeli sığınmacılar bu kez otobüslerde TEM otoyolu ve D-100 karayolunun Edirne il sınırında inmeye başladı. Yeni gelenlerin de eklenmesiyle birlikle otoyolda yüzlerce kadın çocuk ve yaşlı Suriyeli Edirne’ye doğru yürüyüşü geçti. 

Otoyolun gişelere yakın bir tesiste 150 civarındaki Suriyeli grup jandarma tarafından durduruldu. Yaklaşık 250 kişilik ayrı bir grup ise otoyoldaki yürüyüşü devam ediyor.

ESENLER OTOGARINDA SURİYELİLERE BİLET SATILMIYOR

Öte yandan Trakya tarafına giden otobüs firmaları sığınmacılara bilet satmayınca İstanbul Otogarı'nda büyük bir yoğunluk oluştu. Yüzlerce Suriyeli, kendilerine bilet satılmamasına tepki gösterdi. TOFED Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Tekeli "Kimi firmalar, mülteciler koktuğu için otobüslere almak istemiyor" dedi. Sığınmacıların Esenler otogarındaki bekleyişleri sürüyor.

Bizi  Facede sosyal Medyada Takip edin.Pomaklar hakkinda her seyden an itibari ile  Haberiniz olsun ..  Pomakbülteni Haber Portalı.

Kaynak Link : http://haber.sol.org.tr/toplum/suriyeli-siginmacilarin-istanbul-edirne-arasinda-umut-yuruyusu-suruyor-129753

Bu haber 4151 defa okunmuştur.