Reklam
  • Reklam
  • Reklam
Reklam

Dünyadaki tek efsane Panayır Pavli Pomak Bayramı

Pavli Panayırı Pomak Bayramı Trakya'nın bir asırdır ayakta kalmayı başaran son büyük panayırıdır.

Dünyadaki tek efsane Panayır Pavli Pomak Bayramı

Pavli Panayırı Pomak Bayramı Trakya'nın bir asırdır ayakta kalmayı başaran son büyük panayırıdır.

Dünyadaki tek efsane Panayır Pavli Pomak Bayramı
15 Eylül 2016 - 22:44 - Güncelleme: 17 Eylül 2016 - 00:31

Bu panayırda Pomak bayramında bizim yani Pomak ajansında küçük bir katkısı olsun istedik Haberimizi Türkiyede bir çok sosyal paylaşım grup ve sayfalarında, web bloglarda, web sitelerimizde, Pomak TV , Pomak Ajans Modüller, Youtube, gibi vidyo sitelerinde yayınladık. Ayrıca, Pomak Ajans TV ve sistemde olan  automatic web cast system üzerinden 26 dile çevirip 241 yabancı ülkede ve kendi serverlerinde binlerce otomatik link vererek paylaştık. Sadece Haberimiz yabancı ülkelerde 3 saat içinde 42 bin kişi tarafından görüntülenmiş. şimdiye kadar olan görüntülenme sayısını siz düşünün. İlk 3 saat admin paneli görüntüsü yandadır..   Dünyadaki tek efsane Panayır Pavli Pomak Bayramı

2 dünya savaşı, bir Kurtuluş Savaşı, sultanlıktan cumhuriyete rejim değişimini, yörenin nüfusunu çok etkileyen mübadeleyi atlatmış asırlık bir etkinlik… Bir de üzerine modern zamanların değişen eğlence anlayışı var tabi. Neyse ki, bu aralar retro ve etnisizm rüzgarı Pavli’ye doğru esiyor. Fotoğraf avcıları, çocuklu aileler, yaz tatilinden yeni dönen beyaz yakalılar, izin günü harcamadan haftasonu Pavli’ye gitmenin peşinde. Pavli şu anTürkiye’nin en büyük panayırı.

Kırklareli'nin Pehlivanköy ilçesinde Bir Padişah fermanıyla bölge halkının birlik ve beraberliğinin sağlanması amacıyla 1910 yılından beri gerçekleştirilen "Pavli Panayırı" bu yıl 107. kez kurulacak.

Kırklareli'nin Pehlivanköy ilçesi Eylül ayında Pavli'nin gelişiyle on binlerce kişiyle dolar taşar. Hele ki eğlencenin tavan yaptığı son gün metrekareye 7-8 fotoğrafçı düştüğüne dair bir rivayet vardır. Peki 1910 yılından beri kesintisiz kutlanan bu panayırı çekim alanı yaratan nedir şu durumda?

Pavli aslında halk arasında Pehlivanköy'e verilen isim. Pehlivanköy' den bahsederken eskiler hala bu ismi kullanmayı tercih ediyor. Fakat Pavli ismi önünde veya ardında herhangi bir sıfat kullanılmaksızın, Pehlivanköy'ün 2009 yılında 100. yaşını kutlamış olan meşhur sonbahar panayırını tarif etmek için de kullanılır. Pavli deyince hemen zihinlerde bu panayır canlanıverir. Pavli Panayırı 1910 yılından beri kesintisiz olarak kutlanıyor.

Panayırlar, pagan ve Helen toplulukların önemli gördükleri kale şehirler etrafında belli zamanlarda bir araya gelip, eğlenceler düzenleyerek ticari mal alışverişlerinde bulundukları önemli aktiviteler olarak günümüze değin ulaşmıştır. Pavli Panayırı' nın bir diğer adı da zaten"Pehlivanköy Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırı"dır.

Halk arasında"Sonbahar Panayırı"olarak da dillendirilen bu panayır için, Pehlivanköy'ün köklerine vurgu yaparak"Pomak Bayramı" deniliyor.

Bu haber 141283 defa okunmuştur.