Reklam
  • Reklam
  • Reklam
Reklam

Toprak Fırın Pomak Ekmeği neden özeldir

Toprak Fırın Pomak Ekmeği neden özel , lezzetli , ünlü ve tadına doyulmaz bir ekmektir ? gizemi nedir ?

Toprak Fırın Pomak Ekmeği neden özeldir

Toprak Fırın Pomak Ekmeği neden özel , lezzetli , ünlü ve tadına doyulmaz bir ekmektir ? gizemi nedir ?

Toprak Fırın Pomak Ekmeği neden özeldir
04 Ocak 2016 - 01:01 - Güncelleme: 04 Ocak 2016 - 03:55

Toprak Fırın Pomak Ekmeği geçmişi, fırını, pişirilmesi, şekli, tadı ve bayatlamayan özelliği ile yalnızca Türkiye’de değil dünyada da eşi olmayan tek ekmektir.

Rodoplarda Bati trakya ve karacaovada Pomaklar dağ kültürü gereği hayvancılıkla uğraşan ve ilkbaharda daglara çıkan aileler 2-3 gün süren dağ , yayla yolculuğu yapmaktaydılar. Bunun doğal sonucu olarak 2-3 gün boyunca bayatlamayan ekmeğe duyulan ihtiyaç Toprak Fırın Pomak ekmeğinin icadına yol açmıştır. dağ kültürünün hakim olduğu her yerde buna benzer ekmekler üretilmesine rağmen hiçbirisi Toprak Fırın Pomak Ekmeği kadar ihtiyacı karşılamamıştır.

Geçmişte yüzyıllar öncesine dayanan bu ekmek bugün ülkemizin her yanında Toprak Fırın Pomak Ekmeği olarak bilinmesine rağmen aslına uygun üretimin yapıldığı tek yer Pomak köyleridir

Toprak Fırın Pomak Ekmeğini özel kılan pişirildiği fırın başta olmak üzere, suyu, odunu, unu, hamurun mayasız olusu, daglarin , köyün havası, şekli, ağırlığı ve pişiren ellerdir. Toprak Fırın Pomak Ekmeğinin pisirldigi Fırınlarda özeldir. Önden ısıtmalı Toprak fırınlardır , içinde arkasında yada içinde yanlarda ateş yoktur. Sadece önde odun atesinden elde edilen korla piser. Pomak Toprak Fırınlari özel bir havalandırma sistemi ustalığı ile yapılır.   Önden ısınan fırın sıcak havayı içeri alır ve tüm fırının içinde eşit olarak dağılmasını sağlar. Bu yüzden Toprak Fırın Pomak Ekmeği her tarafı eşit şekilde ve yavaş yavaş pişer

Bizi  Facede sosyal Medyada Takip edin.Pomaklar hakkinda her seyden an itibari ile  Haberiniz olsun ..  Pomakbülteni Haber Portalı.

 

Bu haber 29410 defa okunmuştur.