Reklam
  • Reklam
  • Reklam
Reklam

SIKI BİR ÇALIŞMA YAPIYORUZ

2018 / Mayıs ayında yapılacak Olan Hollanda avrupa birliği azınlıklar Toplantısı 2 oturumunda Önerge olarak vereceğimiz, Balkanlarda 8 bölgede Pomakların anavatanları atalarının geldiği Topraklarda INTERNATIONAL POMAK KONFEDERASYONU Araştırma Komisyonlarının kurulmasıdır.

SIKI BİR ÇALIŞMA YAPIYORUZ

2018 / Mayıs ayında yapılacak Olan Hollanda avrupa birliği azınlıklar Toplantısı 2 oturumunda Önerge olarak vereceğimiz, Balkanlarda 8 bölgede Pomakların anavatanları atalarının geldiği Topraklarda INTERNATIONAL POMAK KONFEDERASYONU Araştırma Komisyonlarının kurulmasıdır.

SIKI BİR ÇALIŞMA YAPIYORUZ
20 Şubat 2018 - 11:33 - Güncelleme: 20 Şubat 2018 - 13:54

2018 / Mayıs ayında yapılacak Olan Hollanda  avrupa birliği  azınlıklar Toplantısı 2 oturumunda Önerge olarak  vereceğimiz, Balkanlarda 8 bölgede Pomakların anavatanları atalarının geldiği Topraklarda INTERNATIONAL POMAK KONFEDERASYONU Araştırma Komisyonlarının kurulmasıdır.

Anavatanlarına dönmek isteyen yada araştırma yapmak isteyen Pomaklara yardımcı olacak hukuk ekiplerinin oluşturulması’da ikinci önergemiz olacaktır. Bu iki önerge avrupa birliği uluslararası hukuk sisteminin  içinde zorlu bir diplomatik mücadeleyide bereberinde getiriyor..

Türkiyenin yayınladığı  alt üst soy bu hukuk mücadelesinde yeterli belge olarak görünmüyor. Daha eskiye 1835 – 45  yıllarına oralarda göç etmeden önce yaşayan atalarımızı bulmak gerekiyor. Örnek alttaki Kayıtlar. Tuna Vilayeti Kayıtlarıdır.

Yukarıda isimleri yazılı kişiler, 1878'den sonra Tuna boyu, Rahva ( Rahova ) kazası Belaslatina’dan Biga Yeniçiftlik, Gönen Hasanbey, Eskişehir Beylikahır/Beylikova, Beylikova Uzunburun, Tekirdağ Hayrabolu Şalgamlı belde ve köylerine göç eden Pomakların babaları veya dedeleridir. 1877-78 Osmanlı Rus Harbinden sonra Türkiyeye göç eden ilk Pomakların doğum tarihleri 1250 ilâ 1300 (yani 1834 ilâ 1884) arasında değişmektedir. Bu kişiler 1834-1884 yılları arasında doğduklarına göre, 1845 yılında tutulan temettüat defterinde, bu kişilerin veya  dedelerinin dedeleri kayıtlıdır.

Tablo 3: 1845 Yılı Tuna Vilayeti - Rahova/ ( Rahva ) Belaslatina’daki Müslüman Hane Reisleri Listesi 
(Başbakanlık Osmanlı Arşivi, Temettüat Defteri, nº 15746)

Yılı Tuna Vilayeti - Rahova/ ( Rahva ) Belaslatina’daki Müslüman Hane Reisleri Listesi 

YIL.. 1845.  Orjinal OSMANLI BELGESi 

XV ve XVI’ncı yüzyıllarda Osmanlı idaresi tarafından tutulmuş olan nüfus sayımı ve vergi kayıtlarının bulunduğu defterler. Pomaklarda ihtida olgusunun görüldüğü birçok yörede, anormal bir sıklıkta tahrir defterlerinde birçok kişinin isminin yanına “veled-i Abdullah” (Abdullah oğlu) yazılmıştır. Bu kişilerin mühtedi olduğu, baba ismi olarak “Abdullah”ın bunların gerçek Hristiyan baba isimlerini deşifre etmemek için kullanılmıştır. 

Tahrir defterleri, Pomakları bir yandan Bulgarlardan, diğer yandan Anadolu’dan gelen Türklerden ayırmaya imkân vermektedir? Osmanlıların tahrir defterlerinde kullandıkları sayım ölçütü dil değil, dindir. Diğer bir ifadeyle, tahrir defterlerinde bir yerleşim biriminin ahalisi, dilleri itibarıyla değil, dinleri itibarıyla gruplandırılmaktadır. Bu nedenle, tahrir defterlerinden hareketle bir Müslüman, bir Hristiyandan kolayca ayrılabilir.

Bu defterlerde Pomak mühtedilerin müslüman olmadan önce babalarının gerçek Hristiyan isminin yazılmadığı, onun yerine baba ismi olarak “Allahın kulu” anlamına gelen “Veledi Abdullah” yazıldığıdır

Pomak Ajans iletişim sekmesine gelen talepleri degerlendirerek zaman zaman  bilgilendirmeler yapacağız.

Kaynak Kemal GÖZLER. Bulgar Tuna vilayeti arsivi. Bulgarsitan server interneti.

Bu haber 119337 defa okunmuştur.