Reklam
Reklam

POMAK ENSTiTÜSÜ Başkanı: Efrem Mollov Tüm Pomakları yakından ilgilendiren çok önemli açıklamalar yaptı

KOMÜNİKE 05.10.2014 AVRUPA POMAK ENSTİTÜSÜNÜN, PODEF’in ( Pomak Dernekleri Federasyonu) 20.09.2014 tarihinde yapılan Genel Kurulu ile ilgili açıklaması:

POMAK ENSTiTÜSÜ Başkanı: Efrem Mollov Tüm Pomakları yakından ilgilendiren çok önemli açıklamalar yaptı

KOMÜNİKE 05.10.2014 AVRUPA POMAK ENSTİTÜSÜNÜN, PODEF’in ( Pomak Dernekleri Federasyonu) 20.09.2014 tarihinde yapılan Genel Kurulu ile ilgili açıklaması:

POMAK ENSTiTÜSÜ Başkanı: Efrem Mollov Tüm Pomakları yakından ilgilendiren çok önemli açıklamalar yaptı
15 Ekim 2014 - 12:25 - Güncelleme: 15 Ekim 2014 - 16:33

AVRUPA POMAK ENSTİTÜSÜ, Pomakların ideolojik, örgütsel ve tarihsel merkezinin Paşmaklı(Smolyan) ve Rodoplar olduğu bazına dayanarak, tüm Pomaklar tarafından tanınmış ve Pomakların eski yönetim yapısının mirasçısı olarak kabul görmüş bir kuruluş olarak, 20.09.2014 tarihinde Türkiye Bursa’da yapılan Pomak derneklerinin Genel Kurulu ile ilgili görüşümüzü açıklama zorunluluğu doğmuştur. AVRUPA POMAK ENSTİTÜSÜNÜN 05.10. 2014 tarihinde Trigrad’da yapılan, Yönetim Kurulu toplantısında, PODEF Genel Kurulundan gelen bilgiler doğrultusunda, tüm bakış açılarını değerlendirerek, sizlere hitaben, şu görüşlerimizi özellikle belirtmek istiyoruz:

Türkiye’deki Pomak örgütlerinin, Türkiye Cumhuriyeti topraklarında eskiden Pomaklara uygulanan asimilasyon sürecinin etkisinde kalmış olup, eski alışkanlıkların etkisinde kaldıkları için ciddi örgütsel ve ideolojik sorunlarının olduğunu tespit ettik. Türkiye’deki Pomak dernekleri, hala POMAK etnik kavramını tanımlamakta zorluk çekiyorlar ve bu antik çağ halkın benzersiz POMAK tanımlamasını güçlendirmek istemiyorlar. PODEF Genel Kurulunda, “Pomak Türkleri” deyimini güçlü kılan kişilerin ve kuruluşların ağırlıklı olduğu görülmüştür. Diğer yandan PODEF’in Yönetim Kuruluna, Türk Milliyetçi Partisi mensupları alınmıştır.
AVRUPA POMAK ENSTİTÜSÜ olarak şunu beyan ediyoruz:
- Pomaklar eski çağlardan kalma bir halktır. Pomaklar yaşadıkları herhangi bir ülkede milliyetçi olamazlar, Onlar sadece Pomak vatansever olurlar ve bununla gurur duyarlar. Tüm Pomaklar, anadili Pomakça’yı konuşurlar. Türkiye’deki Pomak derneklerinin yönetim kademelerine Pomakça bilmeyen ve konuşamayan kişilerin alınması kabul edilemez. Bu kişiler, Türkiye Cumhuriyeti tarafında yürütülen asimilasyonu kabul etmiş sayılırlar ve Türkiye’de Pomak etnik kimliğinin güçlenmesine engel olmamalıdırlar. Pomaklar dünyanın her neresinde olursa olsun, gerçek Pomak olarak, kendi kimliklerini korumalıdır. Türkiye’deki Pomak örgütleri, Pomakların Türkiye’de ayrı bir etnik grup olduklarını, resmi olarak tanınmaları için, henüz devlet kurumlarını ikna edememişlerdir. Pomak örgütlerinin, Pomakların etnik kimliklerine karşı hareketler, haklarına saldırı veya asimilasyon eylemleri yapılması dışında, herhangi bir devletin siyasi süreçlerine katılmaları kabul edilemez.
- PODEF açıkça belirtmeli ve hareketleriyle kanıtlamalı ki, Türkiye devletiyle bir bağlantısı olmadığını, Türkiye devleti veya Türk gizli servisleri tarafından yönetilmediğini, aynı şekilde Bulgaristan gizli servisleriyle bağlantısı olan Türkiye’deki BAL- GÖÇ örgütüyle hiçbir ortak yönü olmadığını;
- PODEF’ e Bulgaristan’da HÖH/DPS ile görüşme ve müzakere yürüterek Bulgaristan’daki siyasi süreçler hakkında görüş belirtme yetkisi verilmemiştir ve buna hakkı da yoktur. Hatırlatmak isteriz ki, HÖH/DPS, eski rejimin gizli servisi DS tarafından kurulmuştur ve Bulgaristan’da yaşayan Pomaklara hiçbir yardımı olmamıştır. HÖH/DPS, Bulgar ve Türk gizli servisleriyle birlikte, Pomak etnik kavramının güçlenmesine karşı çalışmaktadır;
- AVRUPA POMAK ENSTİTÜSÜ, Bulgaristan’da artık POMAKLARA, “ Bulgar- Muhamedanlar” veya “Bulgar- Müslümanlar” denmemesi konusunda başarılı olmuştur. PODEF’in, Türkiye’deki POMAKLARA, “ Pomak Türkleri” denmemesi için mücadele vermesi gerekiyor. Bu Sizin temel göreviniz;
- POMAKLAR her zaman Avrupalı olmuşlardır ve daima Avrupalı kalacaklar. Türkiye’deki Pomaklar, bu Avrupa halkının çocuklarıdır. PODEF, Türkiye’deki POMAKLARIN Avrupalı görünümünü güçlendirmek için büyük gayretler içine girmelidir, aksi takdirde Asya’da yeni ve genç bir etnik kimlik ortaya çıkacak. Onun adı da, “Pomak Türkleri” olacak. Ancak Türkiye’deki Pomak örgütlerinin gayret ve çabalarıyla, bu karamsar tahmin engellenebilir.
Dünyadaki Pomakların tek bir yönetim merkezi vardır. Bu merkezi de AVRUPA POMAK ENSTİTÜSÜ temsil ediyor. PODEF yönetimine, bu değişmez gerçeği hesaba katmanızı ve Türkiye’de yeni, gerçek bir POMAK FEDERASYONUNUN kurulmasını önlenmesini öneriyoruz

AVRUPA POMAK ENSTİTÜSÜ Başkanı: Efrem Mollov
========================================================
ЕВРОПЕЙСКИ НИСТУТ - ПОМАК
изх.№040/05.10.2014г.

Bizi  Facede sosyal Medyada Takip edin.Pomaklar hakkinda her seyden an itibari ile  Haberiniz olsun ..  Pomakbülteni Haber Portalı.

 


Bu haber 5723 defa okunmuştur.