Reklam
  • Reklam
  • Reklam
Reklam

Pomak ajans Teorisyenleri tarafından mercek altına alınan 'Kukerlandia' festivali

Pomakların ataları olan Pomakara Sklavinije kavimlerinden MİRVATSİLER ve DRAGUVİTİLER ile diğer bir kac Pomakara sklavinije, ( Pomak ) kavimlerininde Milattan Önce 350 yıllarında bu ritiüeli uyguladıklarını bulduk.

Pomak ajans Teorisyenleri tarafından mercek altına alınan 'Kukerlandia' festivali

Pomakların ataları olan Pomakara Sklavinije kavimlerinden MİRVATSİLER ve DRAGUVİTİLER ile diğer bir kac Pomakara sklavinije, ( Pomak ) kavimlerininde Milattan Önce 350 yıllarında bu ritiüeli uyguladıklarını bulduk.

Pomak ajans Teorisyenleri tarafından mercek altına alınan 'Kukerlandia' festivali
11 Ekim 2017 - 11:25 - Güncelleme: 11 Ekim 2017 - 16:47

Pomakların Ataları Pomakara Sklavinije Kavimlerinin en eski Gelenek ve göreneklerine sahip çıkacağız, yerin yedi kat altinda`da olsa bulup  gün yüzüne çıkaracağız. Pomak Ajans  

Bulgaristan'ın Yambol kentinde kötü ruhların kovulması ritüelinin canlandırıldığı maske festivali (Kukerlandia) renkli görüntülere sahne olur.

Antik çağ geleneği olarak Trakya, Bulgaristan ve Yunanistan'da yaşayanlardan günümüze taşınan festivalde, maskeli ve renkli kıyafetli gruplar baharın yaklaştığı günlerde kıştan kalan kötü ruhları uzaklaştırmak için yoğun çaba harcanır.

Türkiye ve Yunanistan gibi çevre ülkelerden gelenlerin de ilgisini  çeken festival, düzenlenen konser, sergi ve fotoğraf yarışmalarıyla devam ediyor. Bir antik çağ geleneği olarak Trakya, Bulgaristan ve Yunanistan’da yaşayanlardan günümüze taşınan festival, baharın yaklaştığı günlerde ‘kıştan kalan kötü ruhları uzaklaştırma’ ritüeli taşıyor. Balkanlarda Güney Slavlarının, Pomaklarında kutladığı bir halk bayramıdır. Rusya, Ukrayna, Belarus ve birkaç Slav ülkesinde kutlanır. Maslanitsa Antik slavca ‘Tereyağı Haftası ‘ demek. Bu ismin verilmesi bu Bayram boyunca yapılan akıtma, kaçamak, krep benzeri yemeklerin çoğunda tereyağı, süt ve yumurta olmasından dolayıdır… Güney doğu salvların  Lent adı verilen et yenmeyen özel dönemin başlangıcı öncesi başlayan bu Bayram aslında Pomakara Sklavinije kavimlerinden MİRVATSİLER ve DRAGUVİTİLER de kış döneminin bitmesini belirten bir nevi güneş festival niteliğindedir. Bu sebeple hala içi saman dolu güneş temsili eden kukla yakılır.”

Uzun kış gecelerinin başlamasına karşı bugünde ateşler ve mumlar yakılır, bu da güneşi temsil eder. Bu gecede aynı zamanda ölmüş olan akrabalar da anılırdı ve ölüler arasındaki bağın güçlendiği, ölen kişilerle bağlantı kurmanın mümkün olduğu düşünülürdü. Ziyarette bulunacağı düşünülen ölüler için şölen sofraları kurulur, içkiler servis edilirdi. Perilerin ve ne zaman ne yapacağı belli olmayan ruhların bu şekilde mutlu edilmesiyle, yaşayanların dünyasında kış boyunca sağlık ve iyi talihin hüküm süreceğine inanılırdı. Hristiyanlık öncesinde doğa güçlerine tapılan Pagan döneminde, kadınların doğurganlığının artması için yapılan bir ritüel vardı. Ritüel sırasında, hepsi de fallik öğeler olarak görülen direkler, yabalar ve süpürgeler kullanılıyordu. Tarih öncesi çağlardan beri şamanlar, ritüellerinde halüsinasyona sebep olan bitkiler kullanırdı.

Pomakara Sklavinije kavimlerinin evren tasarımında üç temel düzey önemliydi: yeraltı, yeryüzü ve gökyüzü. Bu üç kozmik düzey arasındaki iletişimi “axis mundi” adını taşıyan evrensel bir sütun sağlar. Kaidesi yeraltında cehennemde olan bu sütun evrenin merkezinde (göbek çukurunda) bulunur ve gökyüzünü de taşır. İşte bu kozmik direk bir Hayat Ağacı’dır. İnsanın yaratılışı da bu merkezde gerçekleşmiştir. Birçok dinde Tanrı’nın yeryüzündeki tezahürü ağaç şeklindedir. İnsanlar ağaçlara yakın olmaya çalışır. Onlardan dilekler dilerler. Tanrı ile iletişim ağaç yoluyla kurulur. Ağaçlara çaput bağlama ve dilek dileme geleneği Pomakara Sklavinije ( Pomak ) kavimlerinde  3  bin 500 yıl önce uygulanan bir gelenekti,  ve göçlerle balkanlara kadar taşıdılar.

Pomakara ( Pomak ) sklavinije kavimlerinin 3500 yıllık tarihi dünyaya medeniyeti ögreten bir tarihtir.. Pomak Atalarımızın tarihine, diline, kültürüne sahip çıkalım…  Pomak Ajans  

Yaralanılan Kaynaklar  :
1563 yılında Johann Weyer’in yazdığı Praestigiis Daemonum eseri
 It was absorbed by the expanding Boian culture in its transition towards the Gumelnitsa 

The Newyork Times , Kayıp kültürler köşe yazısı  -  Pre-Protohistorya Müzesi Tunç cağı kaynak arşivi .- 2001 Avusturya Kültür Ofisi, İstanbul , ve hamangia balkan kültürü Sergisi. Kaynakları ..

Yararlanılan internet siteleri. 

http://www.culture.gouv.fr/culture/arcnat/harsova/en/dobro3. htm htmhttp://www.culture.gouv.fr/culture/arcnat/harsova/en/dobro1.


Bu haber 143586 defa okunmuştur.