Reklam
  • Reklam
  • Reklam
Reklam

Bulgaristan'da 'gönüllü Mülteci avcıları

Bulgaristan'da amatör kamerayla çekilen bir videoda, üç göçmenin alı konulduğu ve elleri arkadan iple bağlanarak yere yatırıldıkları görülüyor.

Bulgaristan'da 'gönüllü Mülteci avcıları

Bulgaristan'da amatör kamerayla çekilen bir videoda, üç göçmenin alı konulduğu ve elleri arkadan iple bağlanarak yere yatırıldıkları görülüyor.

Bulgaristan'da 'gönüllü Mülteci avcıları
06 Haziran 2018 - 16:10 - Güncelleme: 06 Haziran 2018 - 17:58

Bulgar milisler Türkiye sınırında mülteci avına çıktı

Istranca Dağları’nın Bulgaristan bölümünde mülteci avına çıkan Bulgar milisler, yakaladıkları mültecileri zorla Türkiye'ye geri gönderiyor.

Bulgaristan'ın BTV haber sitesinin aktardığına göre görüntüler, Türk sınırı yakınlarındaki Yıldız (Istranca) Dağları'nda çekildi.

BTV'ye konuşan Bulgar sınırından sorumlu emniyet müdürü Antonio Angelov, göçmenlerin bu şekilde alıkonulmasının yasa dışı olduğunu söyledi.

 

Bulgaristan'da silahlı ırkçılar : Mülteci avındayız

Angelov, videoda görülen üç göçmenin 'Afgan olduklarını söylediklerini' belirtti.

Yunanistan: Makedonya'nın göçmenlere müdahalesi alçakça

İçlerinden en az birinin elinde pala olan bu kişiler, göçmenlere Türkiye'ye geri dönmelerini söylerken, göçmenlerin de korku içinde oldukları ve direnmedikleri görüldü.

Bulgaristan'da daha önce de Dinko Valev adlı bir tüccar, Şubat ayında Türkiye sınırında 'göçmenleri avlamak' için devriye gezmeye başlamıştı.

Valev'in sınırda 12 Suriyeli erkek, 3 kadın ve 1 çocuğu yakalaması, ülke genelinde 'memnuniyetle karşılanmıştı'.

MÜLTECİLERE ŞİDDET UYGULUYORLAR

Türkiye-Bulgaristan sınırındaki Istranca Dağları'nda gezen Bulgar milisler, ülkelerine gelen Suriyeli ve Afgan mültecileri yakalayıp Türkiye'ye geri gönderiyor. Gazetenin haberinde, eli sopalı ve bıçaklı milislerin askeri kıyafet giydiği ve zaman zaman mültecilere de şiddet uyguladığı belirtildi. Yakaladıkları mültecilerin ellerini plastik kelepçe ile bağlayan Bulgar milisler, mültecileri yere yatırıyor, kimi zaman da mültecilere karşı göz yaşartıcı spreyler kullanıyor.

Cep telefonuyla çektiği görüntülerde göçmenlerin polis gelene kadar yere yatırıldığı, Valev'in de göçmenlere hakaret ettiği görülüyordu.

Balkan Insight News haber sitesinin aktardığına göre Bulgaristan sınır polisi geçen hafta da Türkiye sınırı yakınlarında 23 göçmeni yakalayan bir 'gönüllü sınır devriyesine' ödül verdi.

ONLAR MÜLTECİ DEĞİL İSTİLACI"

Bild, mülteci avına çıkan milislerle röportaj yaptı. Bulgar milisler, gelenlerin mülteci değil, istilacı olduğunu iddia etti. Milislerden biri, "Biz kendimizi Angela Merkel'in davet ettiği istilacılara karşı koruyoruz. Bunlar mülteci değil. Türkiye'den kaçıyorlar. Türkiye'de savaş yok. Yakaladıklarımızın tümünü Türkiye'ye geri gönderiyoruz." dedi. Bulgar milislerin Bulgar polisiyle ortak çalıştığını belirten gazetede yer alan habere göre, insan hakları kuruluşlarının milislerin mültecilere uyguladığı şiddete tepkisinin artması üzerine bugüne kadar sadece bir kişi hakkında işlem yapıldı. Gazete, diğer milis güçlerin ise Istranca Dağları'nda mülteci avını sürdürdüğünü bildirdi.

Makedonya'dan gazlı müdahale

Angelov, göçmenleri yakalayanların 'uygun davrandıklarını' söyledi fakat yaptıklarının 'çok riskli' olduğunu ve ileride gönüllü devriye çalışmaları için polislere haber vermeleri gerektiğini söyledi.

Bulgaristan, Türkiye ile olan 269 km'lik sınırının 95 km'lik bölümüne dikenli tel çekti.

Ülkenin komşusu Yunanistan da, Pazar günü Idomeni sınırını geçmeye çalışan göçmenlere Makedonya'nın sert müdahalesini eleştirdi.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Makedon güvenlik güçlerinin sınırı geçmeye çalışan yüzlerce göçmene göz yaşartıcı gazla müdahalesi sonucu 260 kişinin yaralandığını duyurdu.

Aralarında 10 yaşın altında göçmenlerin de bulunduğu 30 kişi plastik mermi isabet etmesi sonucu yaralandı..

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullanılmasını eleştirip, uygulanan şiddeti "Avrupa medeniyeti için büyük bir utanç" olarak tanımladı.

Fakat Makedonya, güvenlik güçlerinin plastik mermi kullanmadıklarını söyledi ve 23 güvenlik görevlisinin de yaralandığını duyurdu.

Makedon Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'a sık sık sınırı korumaları talebinde bulunduklarını ifade etti.

11 bin den fazla göçmen haftalardır Idomeni'de kampta kalıyor.

Bu haber 20224 defa okunmuştur.