Reklam
  • Reklam
Reklam

Kırlareli doğumlu Nasuh Mitap ölüm yıldönümü Anması gerçekleştirileceği için Trakya’da tüm güvenlik güçleri alarmda.

Kırlareli doğumlu Nasuh Mitap Kimdir ? Devrimci Yol "Nasuh Abi"sini neden anıyor..

Kırlareli doğumlu Nasuh Mitap ölüm yıldönümü Anması gerçekleştirileceği için Trakya’da tüm güvenlik güçleri alarmda.

Kırlareli doğumlu Nasuh Mitap Kimdir ? Devrimci Yol "Nasuh Abi"sini neden anıyor..

Kırlareli doğumlu Nasuh Mitap ölüm yıldönümü Anması gerçekleştirileceği için Trakya’da tüm güvenlik güçleri alarmda.
21 Ekim 2015 - 01:15 - Güncelleme: 21 Ekim 2015 - 03:26

DEV-YOL’UN KURUCULARINDAN NASUH MİTAP, KIRKLARELİ

Kırlareli doğumlu Nasuh Mitap Kimdir ?

Dgm. 1947 -  Ölm. 4 Kasım 2014 ; Kırklareli , 1970'li yıllardaki sol-Halk örgütlenmelerinin en önemli hareketlerinden Devrimci Yol'un kurucularından. Nasuh Mitap 1960’ların sonunda Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girdi ve kısa bir süre içerisinde Dev-Genç ile birlikte devrimci mücadele saflarına katıldı.

Fakülte içerisinde Hüseyin Cevahir ile yakın bir ilişki kurduktan sonra, THKP/C içerisinde yer aldı.

Daha sonra THKP/C kadrolarının Kızıldere'de girdiği çatışma sonrasında dağılan Halk örgütünü yeniden toparladı ..  1974'de Devrimci Gençlik örgütlenmesi ve dergisi ile 1977 yılından itibaren Devrimci Yol hareketinin tohumlarını attı. Mitap, Devrimci Yol’un bir siyasal harekete dönüşebilme süreçlerinde önemli rol aldı. 12 Eylül Darbesi ile birlikte tutuklanan ve yoğun işkenceli sorguların ardından Devrimci Yol Ana Davası’nda idam istemiyle yargılanan Mitap, 11 yıl hapishanede kaldı. Mayıs 2013’te ağır bir mide ameliyatı geçirdi ve ardından da kanser tedavisine başladı, 4 Kasım 2014 akşamı ise yaşamını yitirdi. Kırklareli Şehir Mezarlığı'na defnedildi.

Devrimci Yol hareketinin liderlerinden Nasuh Mitap. 67 yaşındaydı.

Mitap bir buçuk yıldır kanser tedavisi görüyordu. Sağlık durumunun ağırlaşması üzerine bir süre önce hastaneye kaldırılmıştı. 

Mitap 1970’lerin başında Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesinde öğrenciyken Dev-Genç ve Türkiye Halk Kurtuluş Partisi/Cephesi (THKP/C) içinde yer aldı. 12 Mart 1971 askeri darbesi sonrasında Mamak Cezaevinde kaldı.

Dev-Yol'da Nasuh Mitap Dev-Yol  içinde hiç ummadıgın yer ve mevkiden hiç ummadık kişiler olabiliyor

1974’te cezaevi çıkışında Ankara Devrimci Yüksek Öğrenim Derneği (ADYÖD) kuruluşunda üç kişilik Üst Forum’da Abdullah Öcalan ve Yaşar Gören ile birlikteydi.

Devrimci Gençlik ve Devrimci Yol örgütlenmesinin kurucu liderleri, ‘’iki ihtiyarı’’ Nasuh Oğuzhan Müftüoğlu ve Nasuh Mitap idi.

12 Eylül 1980 askeri darbesi koşullarında Dev Yol Merkez Komitesi olarak Oğuzhan Müftüoğlu, Melih Pekdemir, Akın Dirik, Ali Başpınar, Ali Alfatlı ile birlikte İstanbul’a geçti, İstanbul’da yakalandı.

Üç ay süren sorgu döneminde gördüğü ağır işkenceler nedeniyle defalarca hastaneye kaldırıldı, her hastane dönüşünde işkenceye devam edildi. Mamak cezaevinde pek çok mahpus gibi altı yıl hücrede kaldı. Devrimci Yol Ana Davası’nın iki numaralı sanığıydı.

İki buçuk metre karede

Dönemin ‘’karıştır-barıştır’’ uygulamasıyla Mamak’ta bir süre Ülkü Ocakları Derneği yöneticilerinden Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte kaldı.

Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümü üzerine Vatan gazetesine iki buçuk metre karelik hücrede Yazıcıoğlu ile birlikte yaşadıkları günleri şöyle anlatmıştı. 

"Bu hücrelerde konuşmak, gülmek ve hareket etmek bile yasaktı. Havalandırmaya çıktığımızda sağa sola bakamazdı kimse, konuşamazdı. Cezaevi yönetimi bizi birbirimize eziyet edelim diye aynı hücreye koymuştu ama onların umduğu gibi şeyler olmadı. Günlerimizi kavgasız gürültüsüz geçirdik. Günde üç sefer sayım adı altında ikimize de dayak atılıyordu. Askerler dayak attığında birbirimize yardım ediyorduk. Birbirimize su veriyorduk."

Mitap yargılama sonunda önce idama mahkum edildi, sonra hüküm müebbet hapse çevrildi, 1991’de, "kısmi af"la Bursa cezaevinden tahliye olmasıyla 11 yıl süren mahpusluk dönemi sona erdi.

Karardan önceki son sözleri

Savunmalarımda suçlu değil haklı olduğumuzu, Devrimciliğimden dolayı yargılanıyor olduğumu anlattım. Evet ben Devrimciyim, halkıma ve bütün insanlara sömürüsüz, baskısız, özgürlük, bolluk ve mutluluk dolu bir gelecek sağlamak için mücadele etmeyi insanlığın ulaşabileceği en yüce ideal ve dava olarak görüyorum. Ve böyle bir davanın saflarında yer almaktan onur duyuyorum. Mahkemenizin vereceği karar ne olursa olsun esas olarak tarih önünde Devrimciliğimin gereklerini yerine getirememekten dolayı yargılanacağımı biliyorum. Ve bu yargılamada aklanmayı umut ediyor ve diliyorum, Sosyalizme, ülkemin ve halkımın özgür, bağımsız ve aydınlık geleceğine olan inancımı tekrar bildiriyorum. İnsanlığın en yüce değerleri için, bütün dünya işçilerinin ve ezilen halkların kurtuluşu için mücadele eden bütün Devrimcilere buradan selam ediyorum.

NASUH MİTAP 

 Bizi  Facede sosyal Medyada Takip edin.Pomaklar hakkinda her seyden an itibari ile  Haberiniz olsun

https://www.facebook.com/groups/312369708876495/

Bu haber 19889 defa okunmuştur.