Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
Reklam
Pomak Köyleri artık kültürüne sahip çıkıyor
Tipik bir Ege köyü olan Yenikurudere halkı Selanik'ten göç etmiş Pomaklardan oluşuyor. 450 nüfuslu köyde, Pomakça konuşuluyor. Dar sokaklardaki çocukların çoğu sarışın, beyaz tenli ve renkli gözlü oldukları görülüyor. Tek geçim kaynağı bal, kestane ve kirazcılık olan Yenikurudere'de herkes Mayıs ayında yüzüncü yılını kutlayacaklarını belirtiyor.

facebook-paylas
Tarih: 30-11--0001 00:00
Pomak Köyleri artık  kültürüne sahip çıkıyor

Pomak'ların, kültürlerine sahip çıktığını, Pomakça dili konuştuklarını anlatan Köy Muhtarı escort bursa Hulusi Yalçın, şöyle konuştu: "Selanik'ten göç etmiş bir köyüz. Kendi aramızda Pomak dilini konuşmaya devam ediyoruz. Evlerimizde, kahvelerde dilimizin kaybolmaması için çalışıyoruz. Yeni doğan ve konuşmaya başlayan çocuklara, önce Pomakça sonra Türkçe öğretiyoruz. Pomaklarda ilginç bir inat vardır. Bir çocuğa konulan isim, ikinci bir kez başka bir çocuğa konulmaz. Köyümüz 100. yılını Mayıs ayında dolduruyor. Bunun için bir şenlik düzenlemeye çalışıyoruz."

Renkli kişiliğiyle köyde herkesin neşesi olan Süleyman Taş da,

1928 doğumlu olduğunu belirterek şunları söyledi: "Pomaklar ilk olarak Rumeli Drama'da bulunuyormuş. O nesilden şimdi kimse kalmadı. Biz onların torunlarıyız. Dedelerimiz orada Bulgarca konuşmuşlar. Bu bölgede dört köy var. Türkçe'de biliyoruz. Bizim zamanımızda okul yoktu. Biz okul görmedik. 24 ay askerlik yaptım." Süleyman Taş, Pomakça söylediği bir şarkıyla herkesi duygulandırdı.

Bizi  Facede sosyal Medyada Takip edin.Pomaklar hakkinda her seyden an itibari ile  Haberiniz olsun ..  Pomakbülteni Haber Portalı.

 

Kaynak : Memurlar net
Bu haber 1853 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Reklam
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
Reklam
YUKARI