Reklam
  • Reklam
Reklam

KALP HASTALARINA DiKKAT UYARISI

Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Danışmanı ve Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Birhan Yılmaz "Yılbaşı gecesi kalp krizi geçirme ve kalp krizinden ölme olasılığının yılın diğer günlerine göre daha yüksek olduğunu göstermektedir

KALP HASTALARINA DiKKAT UYARISI

Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Danışmanı ve Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Birhan Yılmaz "Yılbaşı gecesi kalp krizi geçirme ve kalp krizinden ölme olasılığının yılın diğer günlerine göre daha yüksek olduğunu göstermektedir

KALP HASTALARINA DiKKAT UYARISI
00 0000 - 00:00 - Güncelleme: 02 Ocak 2014 - 16:32

Kalp Hastalarına, Kalp rahatsızlığı bulunan vatandaşların yılbaşında kontrolsüz bir şekilde beslenmemesi, yağlı, tuzlu ve şekerli gıdaları aşırı tüketmemesi ve kesinlikle yüksek miktarda alkol almaması gerekiyor"

Yılbaşı gecesi, kalp rahatsızlığı riskinin arttığı zaman dilimi olduğu bildirildi.

Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Danışmanı ve Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü Öğretim Üyesi olan Prof.Dr. Mehmet Birhan Yılmaz yaptığı açıklamada, yılbaşı gecelerinde kalp rahatsızlığı şikayetiyle acil servislere başvuran hasta sayısında da artış gözlendiğini belirtti.

"Tıbbi veriler, yılbaşı gecesi kalp krizi geçirme ve kalp krizinden ölme olasılığının yılın diğer günlerine göre daha yüksek olduğunu göstermektedir" diyen Cumhuriyet üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Mehmet Birhan Yılmaz, özellikle kalp rahatsızlığı bulunanların yılbaşında kontrolsüz bir şekilde beslenmemesi, yağlı, tuzlu ve şekerli gıdaları aşırı tüketmemesi ve kesinlikle yüksek miktarda alkol almaması gerektiğini kaydetti.

Vatandaşların yeni yıla tatsız bir başlangıç yapmaması ve huzurlu bir şekilde girebilmesi için bunlara özen gösterilmesi gerektiğine işaret eden Prof.Dr. Yılmaz, şunları kaydetti:

"Tıbbi veriler, yılbaşı gecesi kalp krizi geçirme ve kalp krizinden ölme olasılığının yılın diğer günlerine göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. Yılbaşında kalp hastalığı riskini arttıran diğer bir faktör de piyango heyecanıdır. Yılbaşı piyangosu gibi yüksek heyecana sebep eğlence araçlarının panik atağı tetiklediği, bunun da kalp krizi riskini arttırdığı bilinmektedir. Aşırı heyecan, panik atağı tetikler, kalbin ani durmasına sebep olabilir, ritim bozukluğu gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Yılbaşı gecesi tıbbi hizmetlerin de yetersiz olabileceğini göz önünde bulundurularak kalp hastalarının tüm bunlara dikkat etmesi büyük önem taşımaktadır."

RAHATSIZLIK DURUMUNDA NE YAPILMALI?

Cumhuriyet üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Mehmet Birhan Yılmaz, kalp krizi belirtilerinin, göğüs ortasında baskı hissi veya ağrı, soğuk terleme, çarpıntı, bulantı, nefes darlığı gibi etkenler olduğunu dile getirerek, "Böylesi bir durumda yapılacak şey yakınları haberdar etmek, bulunulan ortamdan uzaklaşarak havası temiz, sakin bir yere geçmek ve sıkıntının devam etmesi durumunda zaman geçirmeden hastaneye gitmektir" diye konuştu.

Bizi  Facede sosyal Medyada Takip edin.Pomaklar hakkinda her seyden an itibari ile  Haberiniz olsun ..  Haber Analiz · > Ekonomi · > Röportaj · > Aile-Sağlık-Eğitim · > Gezi-İzlenim · > Hayatın İçinden Pomakbülteni Haber Portalı.

https://www.facebook.com/groups/312369708876495/

Bu haber 2356 defa okunmuştur.