Reklam
Reklam

Bulgaristan sığınmacılara karşı Türkiye sınırına askeri birlikler yığıyor

Bulgaristan’da ‘insanlık dışı koşullar’ mülteci kampında protestoları tetikledi..

Bulgaristan sığınmacılara karşı Türkiye sınırına askeri birlikler yığıyor

Bulgaristan’da ‘insanlık dışı koşullar’ mülteci kampında protestoları tetikledi..

Bulgaristan sığınmacılara karşı Türkiye sınırına askeri birlikler yığıyor
17 Eylül 2015 - 13:01 - Güncelleme: 17 Eylül 2015 - 14:41

Bulgaristan Savunma Bakanı Nikoly Nenchev, sığınmacılara karşı Türkiye ile olan sınırına asker göndereceklerini duyurdu. Bulgaristan'ın bu şekilde komşularını etkileyen göçmen sorunundan etkilenmemeyi umduğu söyleniyor.

Nenchev, son günlerde "durum değişikliği" olduğunu ve "göçmen dalgasının nereye gideceğini tahmin etmenin" güçleştiğini belirtiyor. Bu sebeple hazır olmaları gerektiğini bildiren bakan, gerekirse bin asker yollayacaklarını aktarıyor.

Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan'ın, Schengen'e dahil olmadığı bu sebeple sınırlarını daha sıkı koruyabildiği söyleniyor.

Aralarında Afganistan ve Suriye’deki çatışmadan kaçanların da olduğu çok sayıda kişinin bugün bir protesto düzenlemesinin ardından Uluslararası Af Örgütü, Bulgaristan yetkililerinin Türkiye sınırı yakınında bulunan acil durum sığınma merkezindeki koşulları iyileştirmek için derhal harekete geçmesi gerektiğini dile getirdi.

100 kadar kişi, Bulgaristan’ın güneydoğusundaki Harmanli’da bulunan kamptaki içler acısı yaşam koşullarını protesto etmek için açlık grevine gireceklerini belirtti. Eski bir askeri üs olan kampta 1.000 kadar sığınmacı tutuluyor.

Geçen hafta Harmanli’daki kampı ziyaret eden Uluslararası Af Örgütü Avrupa Birliği Takımı Araştırmacısı Barbora Černušáková, “Avrupa Birliği’ne sığınmak isteyen insanların kışın hızla yaklaştığı şu günlerde bu kadar kötü koşullarda sıkışıp kalmış olması dehşet verici. Bulgaristan sığınma sistemi, birikmiş başvurular nedeni ile bir krizin içinde. Yetkililer bir insanlık krizi ile karşı karşıya kalmamak için hızlı bir şekilde hareket etmeli. 1.000 kadar sığınmacının metal konteynırlarda, çadırlarda ve eski bir askeri tesisin dökülmekte olan binasında tutulduğu içler acısı koşullara şahit olduk. Düzgün sığınma prosedürlerine derhal erişimleri sağlanmalı ve Bulgaristan yetkilileri düzgün gıda, barınma ve temizlik gibi temel ihtiyaçlara erişimlerini güvence altına almalı. Uluslararası hukuk uyarınca bu onların hakkı” diye konuştu.

Bizi  Facede sosyal Medyada Takip edin.Pomaklar hakkinda her seyden an itibari ile  Haberiniz olsun ..  Pomakbülteni Haber Portalı.

 

Kaynak Link : http://haber.sol.org.tr/dunya/bulgaristan-siginmacilara-karsi-turkiye-sinirina-asker-gonderiyor-129983

Bu haber 3193 defa okunmuştur.